Panel prawny

Rynek pracy

Chcesz przeglądać lub dodawać oferty pracy?       

Mieszkanie, stancja, akademik, pokój dla studentów - co wybrać?

Rok studencki zaczyna się każdego października, ale już od wakacji trwa wzmożony ruch na rynku wynajmu nieruchomości, który tworzą studenci poszukujący możliwości zamieszkania w miejscach zdobywania wiedzy. Nie wszyscy mają tyle szczęścia aby studiować na uczelni, która jest zlokalizowana blisko własnego miejsca zamieszkania. Co wtedy?Job Polska, studia i rozwój

 

Potrzeba zamieszkania blisko uczelni to nie tylko kwestia samego noclegu, trzeba wziąć pod uwagę również warunki bytowe. Oczywiście styl życia i oczekiwania co do warunków zamieszkania są indywidualną preferencją każdego z nas, jednak mamy kilka możliwości, które z pewnością warto rozważyć podejmując ostateczną decyzję.

Akademiki dla studentów

To chyba najbardziej kojarząca się z życiem studenckim forma zamieszkania. Z reguły jest ona tańsza od innych opcji, jednak ma swoje minusy. W akademikach często panuje atmosfera ciągłej imprezy a ciężko się w takich warunkach uczyć, nie mówiąc już o przygotowaniach do sesji. Jeżeli zależy nam na spokoju i prywatności, zdecydujmy się lepiej na inna formę zamieszkania podczas studiów.

Stancje

Jeżeli chcemy ograniczać koszty zakwaterowania, pomyślmy o zamieszkaniu na stancji, czyli wynajęciu pokoju w mieszkaniu czy domu, w którym przeważnie żyje również właściciel. Wówczas jesteśmy zmuszeni do dzielenia przestrzeni życiowej z innymi ludźmi, ale ta forma dosyć często się sprawdza i jest chwalona przez korzystających z niej.

Wynajem mieszkań dla studentów

Jeżeli chcemy tego uniknąć i zapewnić sobie całkowitą prywatność, możemy wynająć całe mieszkanie. To niemal idealne rozwiązanie gdy chcemy skupić się wyłącznie na nauce. Niestety należy ono z zasady do bardziej obciążających nasz budżet. Możemy się jednak postarać zredukować te koszty. Wynajmijmy zatem mieszkanie w kilka osób, a przestrzeń życiową oraz inne wydatki podzielmy pomiędzy wszystkie osoby.

Jeżeli jednak pokusimy się o wynajęcie mieszkania w pojedynkę, musimy liczyć się z faktem, iż zapłata za jego wynajem, niejednokrotnie przewyższy nawet ratę kredytu na zakup mieszkania. Może dlatego zaczyna pojawiać się trend gdzie to młodzi studenci kupują swojego własne M - przecież studiować będziemy przez kilka lat, a niejednokrotnie po zakończeniu nauki podejmujemy pracę w miejscowości, w której żyliśmy przez okres nauki.

Jak widać opcji jest dużo i wszystko jest uzależnione od osobistych preferencji oraz zasobności portfela. Zbadajmy dobrze nasze możliwości oraz dostępne rozwiązania i rynek nieruchomości. Nie zapominajmy również o uczelnianych stypendiach przeznaczanych na dofinansowanie zamieszkania, może mieć to wpływ na nasz wybór.

Najnowsze na blogu

© 2024 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb