Panel prawny

Rynek pracy

Chcesz przeglądać lub dodawać oferty pracy?       

Jak negocjować wynagrodzenie?

Wynagrodzenie to bardzo trudny temat podczas procesu rekrutacyjnego. Zawsze pozostaje dylemat czy przyjąć od razu ofertę przyszłego pracodawcy czy jednak negocjować i osiągnąć oczekiwany lub większy poziom? Z pewnością decyzja nie jest prosta i zależy od naszej aktualnej sytuacji na rynku pracy. "JobPolska, poradnik kariery

Wpływ będzie miało to czy się dopiero uczymy i chcemy po prostu dorobić, czy może nie mamy pracy w ogóle, a może szukamy tylko lepszej alternatywy aktualnego zatrudnienia. Przygotujmy sobie strategię negocjacyjną i zobaczmy jaka będzie propozycja przyszłego pracodawcy. Pamiętajmy jednak, że zawsze ktoś o podobnych kwalifikacjach może okazać się tańszy.

Jak wyceniasz swoją pracę?

Pytanie o wynagrodzenie to standardowe pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej, niewątpliwie jednak bardzo kłopotliwe. Z jeden strony, gdy zażądamy zbyt wiele od razu możemy skreślić swoje szanse w procesie rekrutacyjnym, z drugiej jednak strony, gdy podamy zbyt niską kwotę osoba rekrutująca pomyśli, że się nie cenimy i nie wierzymy we własne siły...a co to za pracownik, który charakteryzuje się takimi cechami. Najlepiej więc będzie podać pewien zakres, tzw. “widełki” swoich oczekiwań finansowych (pamiętaj, by nie były one za szerokie)

Pytanie ile zarabiają inni w tej branży?

Najważniejsze, aby przed rozmową kwalifikacyjną sprawdzić, ile zarabia się na takim stanowisku o jakie się ubiegamy, w tej wielkości firmie, w danym województwie czy nawet mieście. Warto również poszukać raportów wynagrodzeń, które również pokazują poziomy wypłat na danym stanowisku. Najbardziej dociekliwym polecamy spróbować dowiedzieć się jak kształtują się zarobki konkretnie w tej firmie, do której aplikujemy. Pamiętajmy, że to my musimy wskazać kwotę, za jaką jesteśmy skłonni podjąć pracę na danym stanowisku. Postarajmy się, aby była to kwota wyważona, jednak najważniejsze aby przygotować sobie na rozmowę kwalifikacyjną pewien poziom minimalny, poniżej którego nie przyjmiemy oferty pracy. Rekruter po określeniu przez nas oczekiwanej kwoty wynagrodzenia, zazwyczaj przedstawi budżet przyszłego pracodawcy i to od nas będzie zależało czy przyjmiemy ofertę czy odmówimy. To również dobry moment na negocjacje, kiedy poziom zaproponowany przez przyszłego pracodawcę nie przekroczył naszego minimum.

Negocjacje wynagrodzenia

Wiele firm posiada działające systemy wynagrodzeń, zbudowane w oparciu o istniejącą siatkę płac. Zdarza się również tak, iż wynagrodzenie pracowników jest ustalane indywidualnie przez pracodawcę. Zanim zaczniemy negocjować, zapytajmy o istniejący system wynagradzania, system motywacyjny, czy niepieniężne składniki wynagrodzenia. Upewnijmy się o naszej wartości na rynku pracy i wartości płacy w realizacji do stanowiska, na które kandydujemy. Kiedy jesteśmy przekonani, że warto negocjować i mamy w tych negocjacjach szansę, negocjujmy, ponieważ po podpisaniu umowy o pracę, takiej okazji możemy nie mieć. Pamiętajmy jednak, aby negocjować ostrożnie, zbyt odważna, wręcz brawurowa strategia negocjacyjna może spowodować więcej złego aniżeli dobrego.

Najnowsze na blogu

© 2024 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb