Czy warto skorzystać z oferty praktyk?

Wiele zostało już powiedziane o możliwościach idealnego startu kariery zawodowej. Aby dobrze zacząć, trzeba działać zgodnie z przyjętą strategią, która będzie dopełnieniem i programem wykonawczym nakreślonej już naszej ścieżki kariery zawodowej. Job Polska, studia i rozwój

 

Przemyśl dokładnie każdy krok swojej przyszłej kariery zawodowej. Zastanów się jak osiągnąć poszczególne cele stojące na tej ścieżce. Z pewnością w osiągnięciu poszczególnych kroków pomoże wybór praktyk lub stażu w firmie, której profil działalności jest zgodny z naszym profilem wykształcenia oraz zainteresowań.

Postawmy na dobre firmy, ponieważ to zbuduje siłę i wielkość naszej własnej marki. Nie bójmy się ryzykować, to nasza szansa na spełnienie marzeń. Raczej omijajmy z daleka takie oferty praktyk, w których wiesz, że niczego się nie nauczysz, a będziesz na nie uczęszczał tylko po to żeby dostań na koniec za nie papier - no chyba, że istnieje perspektywa późniejszego zatrudnienia w tej firmie.

Praktyka – czyli jak dobrze zacząć

Praktyka w wymarzonej firmie? Myślisz, że to szansa na idealny początek kariery zawodowej? Idealny start naszej ścieżki zawodowej jest możliwy, pod warunkiem, że potraktujemy praktykę poważnie. Wykorzystaj ten czas jak najlepiej, angażuj się bardziej niż zwykle, nie tylko w wykonywanie obowiązków służbowych, ale również w życie firmy. Pokaż, że zależy Ci na pracy w tej firmie, a z pewnością zostaniesz zauważony przez menedżerów i osiągniesz sukces, na samym początku swojej zawodowej drogi. Pamiętaj, że zaczyna się tylko raz.

Celuj w prestiżowe firmy

„Duża marka, duże możliwości, wysokie kwalifikacje” – jeżeli chciałbyś należeć do zespołu posiadającego takie motto, pozwól się sprawdzić. Praktyka w takiej firmie to dla Ciebie szansa na przynależność do grona wykwalifikowanych specjalistów, dla Pracodawcy to okazja na sprawdzenie Twojej wiedzy, kwalifikacji i predyspozycji. Wybierając taki scenariusz, potraktuj to jako inwestycję. Nie żądaj od początku dużych pieniędzy, one przyjdą z czasem, a inwestycja zwróci się o wiele szybciej niż myślisz.

Wybór oferty praktyk

Wiedza, doświadczenie praktyczne oraz dokumenty formalne to niezbędny zestaw aby przejść do kolejnego kroku. Rynek pracy oferuje wiele możliwości, jednak my musimy znaleźć tą właściwą dla nas. Sprawdźmy czy interesujący nas pracodawcy prowadzą aktualnie procesy rekrutacyjne. Skorzystajmy ze stron internetowych, czy skontaktujmy się przez telefon. W ten sposób dotrzemy bezpośrednio do celu, a tym samym pokażemy, co nas interesuje. Jeżeli zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętajmy o naszej prezencji. Biznesowy strój oraz pozytywne nastawienie z pewnością dadzą nam siłę i pewność siebie.

Prezentacja atutów

Procesy rekrutacyjne rozpoczynają się zasadniczo od weryfikacji dokumentów formalnych. Zdobyta wiedza oraz doświadczenie praktyczne to ogromne atuty, jednak trzeba zadbać o ich profesjonalną prezentację. W procesie rekrutacyjnym będziesz potrzebować dokumentów takich jak CV, List motywacyjny czy referencje. Przygotuj je starannie, a z pewnością zostaniesz zaproszony na rozmowę rekrutacyjną.

Praktyka zawodowa to przewaga na rynku pracy

Kiedy wkraczamy na rynek pracy tuż po zakończeniu uczelni, często jesteśmy jednym z wielu. Takich osób jak my, które ukończyły ten sam kierunek nauczania jest wiele. Jednak aby otrzymać wymarzoną pracę musimy się wyróżnić z tłumu. Praktyka odbyta w trakcie edukacji z pewnością pokaże osobom odpowiedzialnym za procesy rekrutacyjne, iż jesteśmy osobami ambitnymi i jasno dążącymi do precyzyjnie wyznaczonych celów. Praktyka potwierdzi również, iż zdobyliśmy już praktyczne doświadczenie zawodowe, którego nie można zdobyć na uczelni. W takim przypadku przyszły pracodawca wie, że ma do czynienia z osobą kompetentną, przygotowaną do zawodu i będzie musiał mniej i krócej inwestować w takiego kandydata, aby stał się on pełnowartościowym pracownikiem. To wszystko dowodzi, że praktyka daje sporą przewagę nad konkurencją na rynku pracy.

Aby praktyka miała sens

Praktyka zasadniczo ma na celu zdobycie przez Nas cennego doświadczenia oraz kwalifikacji, które przybliżą nas do otrzymania upragnionej pracy. Pamiętajmy, iż na praktykę poświęcamy nasz cenny czas, a czas to pieniądz. Zainwestujmy ten czas rozważnie, podejmujmy przemyślane decyzje. Nie zmarnujmy tego czasu, tym bardziej, że kolejnej szansy możemy nie dostać. Podczas praktyki sprawdzane są realne predyspozycje danego praktykanta do danego zawodu, a także wiedza zdobyta na uczelniach. Coraz więcej pracodawców organizuje specjalne programy dla praktykantów czy stażystów, które mają na celu wybór najlepszych kandydatów na przyszłych pracowników. Często takie praktyki są płatne, zatem otrzymujemy wynagrodzenie, w zasadzie za naukę zawodu. To wręcz idealne rozwiązanie, a dodatkowo po takiej praktyce możemy otrzymać wymarzoną pracę u danego pracodawcy. Pokażmy się zatem z jak najlepszej strony.

© 2023 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb