Jesteś po rozmowie kwalifikacyjnej? Co dalej?

Większość rozmów kwalifikacyjnych przebiega w miłej atmosferze i kończy się obietnicą Rekrutera, iż skontaktuje się w momencie ukończenia tego etapu rekrutacji. Często jednak bywa tak, iż Rekruterzy dzwonią jedynie do osób, które zakwalifikowały się do kolejnego etapu procesu. Niestety wciąż (choć to ulega poprawie) niewielu rekrutujących dzwoni z informacją o negatywnym rezultacie rozmowy kwalifikacyjnej, podczas gdy kandydat czeka z niegasnącą nadzieją na telefon." – Job Polska, poradnik kariery

Oczekiwanie na rezultaty rozmowy kwalifikacyjnej to ogromny stres dla kandydata.

Pokierujmy zatem nią w sposób umiejętny i ograniczmy niepokój co do jej efektów do minimum. Na zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej, zapytajmy zawsze, kiedy możemy liczyć na odpowiedź i w jakiej formie zostanie ona udzielona - telefonicznie, a może mailowo czy w jeszcze innej formie. Jeżeli nie dostaliśmy wizytówki osoby rekrutującej, zapytajmy czy możemy sami zadzwonić z pytaniem o wyniki rekrutacji oraz po jakim okresie od rozmowy najlepiej będzie podjąć taki krok. Podkreśli to fakt naszego zainteresowania ofertą pracy oraz profesjonalnego utrzymywania kontaktów, co w biznesie jest bardzo ważne i cenione przez przyszłych pracodawców.

Jeżeli otrzymaliśmy wizytówkę osoby przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną, podziękujmy za spotkanie rekrutacyjne. To mało popularne rozwiązanie w naszym kraju, jednak zagranicą oraz w nowocześnie zarządzanych polskich firmach jest to coraz częściej spotykany sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Najlepiej zrobić to wysyłając maila, deklarując gotowość i dyspozycyjność do udzielania wszelkich odpowiedzi na pojawiające się pytania czy do dalszego procesu rekrutacji. Kiedy nie posiadamy adresu e-mail Rekrutera, wyślijmy taką wiadomość na adres, na który wysłaliśmy wcześniej aplikację elektroniczną.

Gdy minął czas kiedy mieliśmy otrzymać decyzje o wynikach rozmowy kwalifikacyjnej, możemy wykonać telefon do osoby, która przeprowadzała z nami rekrutację i zapytać o przebieg tego procesu. Kiedy jeszcze nie został on zakończony należy zapytać o termin rozstrzygnięcia, dodatkowo potwierdzając nasz aktualny status i ciągłe zainteresowanie ofertą, na która aplikujemy. Jeżeli w międzyczasie dostaliśmy inna ofertę pracy, poinformujmy subtelnie o tym Rekrutera - może wpłynie to na przyspieszenie jego decyzji, a wówczas będziemy mieli większy wybór.

Pamiętaj także aby nie przesadzić - nie można być w końcu natrętnym. Wykonywanie częstych telefonów do Rekrutera pokaże, że jesteśmy zdesperowani i pogorszy naszą pozycję negocjacyjną, kiedy zaproszą nas na dalszy etap rekrutacji. Cierpliwość to dobra cecha, a w takich sytuacjach bezcenna. Podsumowując - przyjmij, że gdy Rekruter nadal nie określił się co do Twojej Kandydatury, a Ty wykonałeś więcej niż jeden telefon z zapytaniem o wynik rekrutacji, niestety raczej nie powinieneś liczyć na zatrudnienie w tej firmie.

Jeżeli otrzymasz decyzję o wynikach procesu rekrutacji i będzie to decyzja negatywna, spróbuj zapytać o powody takiego rozstrzygnięcia. Mogą być one bardzo różne począwszy od braku doświadczenia, poprzez niedopasowanie kwalifikacji do wymagań pracodawcy, kończąc na zbyt częstych zmianach pracy czy chaotycznych i nierzeczowych wypowiedziach podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zapytaj zatem o szczegóły, tak abyś był w stanie wykorzystać tą wiedzę i poprawić braki w przyszłości. To bezcenne wskazówki, których nie da się kupić. Nie zmarnuj takiej szansy, nawet kiedy świat legł w gruzach i nie otrzymałeś wymarzonej pracy. To Twoja szansa na lepszą przyszłość.

© 2023 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb