Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej

Obecny rynek pracy nie jest łatwy dla kandydatów. Aby osiągnąć sukces należy wyróżnić się pośród setek tysięcy ochotników, zatem pochwal się swoimi sukcesami, opowiedz o swojej karierze w zabawny sposób, zainteresuj i przekonaj Rekrutera."JobPolska, poradnik kariery

 

Art Presentation – odpowiednie zaprezentowanie swojej osoby jest wielką sztuką, czy można się tego nauczyć?

Kwalifikacje dotyczące stanowiska, o które się ubiegasz, mogą się okazać zdecydowanie najważniejsze. Wyróżniając się jednak spośród tłumu na ich tle, w prosty sposób możesz zwielokrotnić swoje szanse w procesie rekrutacji.

  1. Brak odpowiedniej prezencji nie pomoże, a tym bardziej nie zwiększy Twoich szans, zatem w pierwszej kolejności zadbaj o tzw. „Pierwsze wrażenie”. Jest to pierwsze 30 sekund spotkania, które mogą mieć ogromny wpływ na późniejsze wydarzenia. Zadbaj zatem o wygląd, bądź pewny siebie, uśmiechaj się, pozbądź się nerwów. Pamiętaj, że Twoja mowa ciała potrafi w kilka sekund opowiedzieć o Tobie bardzo wiele, a Rekruter z pewnością to przeczyta.
  2. Gdy już zrobisz dobre pierwsze wrażenie, będziesz mógł zainteresować Rekrutera swoimi osiągnięciami. Nie skupiaj się tylko na ich wyliczeniu, opowiedz również o sposobie jak osiągnąłeś ten sukces, jak do niego doszedłeś. Nawet najmniejszy sukces może wyrosnąć na rangę „Mount Everestu”, kiedy droga do jego osiągnięcia będzie przemyślana, konsekwentna i pokaże, że potrafisz sobie radzić w naprawdę trudnych sytuacjach.
  3. Taki sposób prezentacji własnych osiągnięć, zdecydowanie będzie najlepiej odebrany przez osoby rekrutujące. Pamiętaj jednak o tym, aby ułożyć je wcześniej w harmonijny porządek, a co najważniejsze nie przechwalaj się i nie opowiadaj zbyt wielu takich historii bo zanudzisz Rekrutera na śmierć. Pamiętaj również by ten najważniejszy dla Ciebie sukces zostawić na sam koniec wyliczanki i podkreślić go szczególnie. Jeżeli Rekruter na chwile zaniemówi będzie to twój sukces.

Pamiętaj również, że Rekruter będzie dążył do szczegółów, które go interesują. Przygotuj się dobrze do rozmowy, przypomnij sobie wszystkie istotne fakty, które miały wpływ na dany sukces. Przedstaw Rekruterowi wszystkie fakty, które miały bezpośredni i najważniejszy wpływ na daną sytuację, pokaże to również, że jesteś w stanie poradzić sobie z trudnymi problemami w przyszłości. Jeżeli udowodnisz Rekruterowi, że jesteś wartościowy i przydasz się przyszłemu pracodawcy, Twoje szanse w procesie rekrutacji będą bardzo duże.

W procesie rekrutacji, jednym z najistotniejszych czynników jest dopasowanie kwalifikacji kandydata do wymagań danego stanowiska, zatem przed rozmową zapoznaj się bardzo dobrze z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Wyobraź sobie zakres obowiązków na danym stanowisku i spróbuj dopasować swoje kwalifikacje do tych wymagań. Poszukaj dokładnie w Twoim poprzednim doświadczeniu wspólnego mianownika i podkreśl to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nawet jeżeli Rekruter tego nie wyczytał z Twojego CV, nie musi to oznaczać, iż taki związek nie istnieje, rozmowa kwalifikacyjna to właśnie ten moment, kiedy możesz to podkreślić, potem będzie już za późno.  Pamiętaj, że nie wszystko jest czarno-białe, poszukaj relacji pomiędzy historią Twojej kariery, a bieżącym procesem rekrutacji. Bądź kreatywny i pewny siebie, a sukces będzie gwarantowany.

© 2024 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb