Po co piszemy list motywacyjny?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna – Oczywiście, jest on niezbędny w procesie rekrutacji. W dzisiejszych czasach większość kandydatów nie wysyła listów motywacyjnych, jednak gdy jest on dobrze wykonany może wyróżnić nas wśród tłumu. Zatem podejmij to niełatwe zadanie i przygotuj odpowiednio list motywacyjny, który przekona Twojego przyszłego pracodawcę." JobPolska, poradnik kariery

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej spotkasz się na pewno z pytaniem „Dlaczego Pan/Pani powinna być zatrudniona w naszej firmie?”. Wyprzedź przyszłość oraz Rekrutera, napisz to w liście motywacyjnym. Napisz o swoich zaletach i przydatności dla przyszłego pracodawcy, jednak staraj się nie przepisywać CV, podkreśl to co ważne na danym stanowisku, o które się starasz. Pisanie listu motywacyjnego przygotuje Cię do rozmowy rekrutacyjnej, zatem zrób to rzetelnie, przeczytaj z uwagą ogłoszenie i sprawdź dokładnie jakie są oczekiwania przyszłego pracodawcy.

Jak prawidłowo napisać list motywacyjny?

  1. napisz dlaczego kandydujesz się na dane stanowisko
  2. przekonaj krótko pracodawcę dlaczego to właśnie Ciebie ma wybrać
  3. nie powtarzaj tekstów z CV
  4. bądź kreatywny
  5. postaraj się przewidzieć oczekiwania przyszłego pracodawcy

W liście motywacyjnym wspomnij o swoich cechach wybierając te, które są istotne na stanowisku, na które aplikujesz. Nie opisuj całej swojej kariery, napisz tylko te rzeczy, którymi możesz się pochwalić, a które mogą faktycznie przekonać przyszłego pracodawcę do zatrudnienia Cię. Nie pozostawiaj suchych stwierdzeń bez argumentacji, dlatego postaraj się również poprzeć wszystko co napisałeś namacalnymi faktami, to z pewnością będzie bardziej przekonujące i prawdziwe. Przykładowo, jeżeli napiszesz, że posiadasz bogate doświadczenie w marketingu czy innej branży, dopisz jakie masz sukcesy na tym polu, wyróżnij się z tłumu kandydatów, których CV wyglądają bardzo podobnie do Twojego.

Pamiętaj, aby był to list motywacyjny napisany przez Ciebie. Nie wysyłaj szablonów zaczerpniętych z internetu, wprawny Rekruter z pewnością to wykryje, a to bezpośrednio będzie świadczyć o Tobie. Napisz list motywacyjny własnym językiem, takim, którym będziesz posługiwał się podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Do pobrania

© 2023 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb