CV generalnie wysyłamy zawsze takie samo, bez względu na stanowisko na jakie kandydujemy. Wynika to z faktu, że w CV umieszczone są syntetyczne dane o naszych kwalifikacjach i doświadczeniu. Pamiętajmy, że list motywacyjny musimy dostosować do konkretnej oferty pracy - to niezwykle istotne bo w innym razie wysyłane przez nas aplikacje mogą nigdy nie odnieść skutku.”
List motywacyjny to część dokumentów aplikacyjnych, w których skład wchodzą również CV, referencje, uprawnienia itp. Proces rekrutacyjny w pierwszej fazie opiera się przeważnie o weryfikację CV, a dopiero później następuje sprawdzanie listów motywacyjnych.
List motywacyjny przedstawia odpowiedzi na generalne pytania: Dlaczego kandyduję na dane stanowisko oraz dlaczego to mnie powinni zatrudnić?
Motywów, jakimi się kierujemy składając aplikacje na dane stanowisko może być nieskończenie wiele i jest to bardzo indywidualna kwestia. Starajmy się zatem przedstawić te prawdziwe motywy, które właśnie teraz skłaniają nas do złożenia aplikacji na wybrane stanowisko. Jeżeli nasz list motywacyjny będzie szablonowy, Rekruter bez problemu to wyłapie, a my przestaniemy być atrakcyjni w procesie rekrutacyjnym. Pamiętajmy, że my powinniśmy przygotować jeden list motywacyjny na jedno ogłoszenie, a osoba prowadząca rekrutację czyta ich setki dziennie, zatem standardowe stwierdzenie tylko obniżają nasza szanse na sukces w procesie rekrutacyjnym. Bądźmy sobą i odznacz się kreatywnością, a z pewnością wyróżnisz się z tłumu i zostaniesz zauważony.
Każdy z nas ma własne doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje, jednak w procesie rekrutacyjnym poszukiwane są zawsze konkretne umiejętności. Osoba prowadząca rekrutacje otrzymuje setki aplikacji o podobnych kwalifikacjach i doświadczeniu. Kiedy taka osoba porównuje CV, robi to zerojedynkowo sprawdzając, czy dany kandydat w pełni odpowiada wymaganiom stawianym na danym stanowisku pracy. Dlatego tak ważne jest by w liście motywacyjnym prawidłowo uzasadnić naszą kandydaturę i pokazać, że nasza osoba w pełni odpowiada stawianym wymaganiom oraz posiada oczekiwane przez pracodawcę doświadczenie i cechy osobowości. Jeżeli na przykład w ogłoszeniu wymagane jest doświadczenie w sprzedaży, a my takowe posiadamy - napiszmy o tym, wspomnijmy ilu osobowym działem lub jak liczną grupom handlowców kierowaliśmy, jakie były nasze wyniki w ujęciu obrotowym czy marży netto - to na pewno da rekruterowi pozytywny pogląd na Twoja kandydaturę. Ważne, byś pokazał przyszłemu pracodawcy jakie korzyści będzie miał z zatrudnienia Cię na konkretnym stanowisku.
Nie wymieniaj natomiast w liście motywacyjnym cech, które akurat są zbędne na stanowisku pracy gdzie aktualnie aplikujesz. Rekrutera firmy architektonicznej, który szuka projektanta nie interesuje, że masz świetny zmysł sprzedażowy.
Na koniec spróbuj się postawić w sytuacji przyszłego pracodawcy czy osoby prowadzącej rekrutacje. Codzienne czytanie takich samych listów raczej nie jest motywujące, prawda? Więc zaskocz ich i napisz swój tak by zaciekawić czytelnika, A jeśli Ci się to uda masz pewne jak w banku, że będzie chciał Cię poznać na rozmowie kwalifikacyjnej.