Mamy własny szczyt klimatyczny

mówi w rozmowie z portalem jobpolska.pl Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność"

 

- Panie Przewodniczący, jaki jest cel stworzenia własnego, związkowego szczytu klimatycznego, który odbędzie się na początku sierpnia tego roku w Katowicach ?

Chcę podkreślić, że organizujemy to razem nie tylko z innymi związkami zawodowymi, ale i pracodawcami oraz przedstawicielami rządu. To będzie nasz tzw. PreCOP.  Pierwszy powód jest taki, że chcemy przedstawić swoje stanowisko odnośnie polskiej drogi do czystego powietrza. Drugi powód, to chcemy wysłuchać kolegów z całej Europy, co mają do powiedzenia na ten temat i jakie zaproponują rozwiązania w tej kwestii. Dlaczego ? Zajmuję się tym tematem od 2008 roku i muszę stwierdzić, że brakuje dialogu, wymiany zdań. Unia Europejska winna być takim miejscem, ale tak się nie dzieje. Dlatego chcemy stworzyć możliwość wymiany pogladów i zaprezentowania własnych rozwiązań bez nacisków z różnych stron czy tzw. poprawności politycznej. Bez względu na barwy polityczne. Każdy będzie mógł zabrać głos. Zapraszamy zatem zwolenników jak i przeciwników polityki klimatycznej.

- Czy polityka klimatytczna, o której mówi się od 26 lat, wpływa na rynek pracy, na przykład w Polsce ?

Według naszych informacji w Polsce zniknęło około 300 tys. miejsc pracy, a w Europie będzie to 2 miliony. Stąd, chcemy zapytać polityków czy różne organizacje, jak choćby ONZ, co uzyskaliśmy ? Wiemy, że utracono miejsca pracy, a powietrze nie zmieniło się od tych 26 lat.

- Czego należy spodziewać się po PreCOP-ie ?

Ja spodziewam się, że w końcu dowiem się prawdy o polityce klimatycznej.

- Czy na grudniowym szczycie klimatycznym w Katowicach będziecie mogli zaprezentować wnioski ze swojego PreCopu-U ?

Staramy się by nasz głos dotarł do polityków. Wcześniej, bo na przełomie września i października organizujemu podobną konferencję w Brukseli. Co do Katowic, to liczymy na dużą frekwencję na tzw. eventach związkowych, gdzie będzie można bez skrępowania zaprezentować swoje stanowisko i wymienić poglądy. Będą zaproszeni samorządowcy, politycy, ministrowie, prezydent RP, związkowcy i pracodawcy.

- Dziękuję za rozmowę

rozmawiał : Krzysztof Rogalski

 

 

© 2022 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb