Panel prawny

Rynek pracy

Chcesz przeglądać lub dodawać oferty pracy?       

Sposoby na trudnego rekrutera

Metody i sposoby zachowań Rekruterów podczas prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych to niezamknięty katalog. Bywa, że Rekruter celowo prowadzi rozmowę w taki sposób, aby sprawdzić Twoją odporność na stres, celowo wyprowadza kandydata z równowagi. Bywa, że Rekruter zachowuje się w odpychający sposób, sprawiając wrażenie, że w zasadzie proces rekrutacyjny jest już rozstrzygnięty, a rozmowa to tylko strata czasu."Job Polska, poradnik kariery

Oczywiście nie zawsze tak jest, z reguły spotkasz się z normalną i kulturalną atmosferą, ale czy jesteś przygotowany na wszelkie sztuczki Rekrutera?

Pamiętaj, że Rekruter to nie robot, to także człowiek, który ma swoje życie, a prowadząc proces rekrutacji wykonuje swoja pracę. Kiedy Rekruter ma zły humor lub negatywne nastawienie, z reguły nie jest to spowodowane Twoją osobą, przecież znacie się dopiero chwilę. Powód może być zupełnie inny...może właśnie pokłócił się z kolegą z pracy. Wykorzystaj ten moment i pokieruj rozmową zgodnie z planem. To może być szansa, która nie zdarza się co dzień.

Postaraj się, aby rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzona była w formie dialogu. Na zadawane pytania odpowiadaj rzeczowo, jednak kiedy zauważysz, iż odpowiedź wzbudziła dziwna reakcje Rekrutera, zapytaj czy możesz coś doprecyzować lub wyjaśnić. Wszelkie niedopowiedziana czy nieporozumienia z pewnością nie zwiększą Twoich szans, natomiast z pewnością wzbudzą wątpliwości u Rekrutera. Reaguj szybko i bądź pewny swoich wypowiedzi, dostosuj ton głosu i sposób rozmowy do aktualnej sytuacji.

Bądź uważny i skup się podczas rozmowy. Kiedy natrafisz na różnicę zdań, nie panikuj, postaraj się przedstawić alternatywny sposób rozwiązania problemu, czy zachowania się w danej sytuacji. Powoli Ci to na pokazanie, że jesteś kreatywny i potrafisz spojrzeć na problem z różnych perspektyw. Pamiętaj, aby reagować szybko - to również doceniana cecha przez Rekruterów.

Pamiętaj, aby się nie stresować. Stres zablokuje Cię, a rozmowa przerodzi się w przesłuchanie. Nie możesz do tego dopuścić. Rozmowa kwalifikacyjna musi być wyważoną rozmową, dlatego bądź do niej dobrze przygotowany, a także przygotuj sobie kilka pytań, z różnych dziedzin. Jeżeli nie wiesz o co zapytać, zapytaj o dalsze kroki procesu rekrutacyjnego, możliwości rozwoju na oferowanym stanowisku, czy przyszłość i kierunki rozwoju firmy. Im więcej pytań przygotujesz sobie przed rozmową kwalifikacyjna, tym bardziej będziesz mógł ją kontrolować. Takim zachowaniem podkreślisz, iż jesteś komunikatywny i łatwo nawiązujesz kontakty, a co najważniejsze, że zależy Ci na tym stanowisku, a to cechy pożądane przez Rekruterów i przyszłych pracodawców.

Najnowsze na blogu

© 2024 JobPolska Krzysztof Rogalski. Wszelkie prawa zastrzeżone. design i wykonanie MorphicWeb